Достапни линкови

logo-print

Пакистанската влада остана без мнозинство во Парламентот


Премиерот Јусуф Гилани

Премиерот Јусуф Гилани

Пакистанскиот претседател Асиф Али Задари изјави дека има целосна доверба во премиерот Јусуф Гилани, откако клучна партија ја напушти владечката коалиција. Во соопштението од неговиот кабиент се вели дека претседателот ќе го поддржи премиерот во обидите да ја сочува стабилноста на коалициската влада.
Претходно Гилани оддржа разговори со опозициските лидери во обид да се избегне политичка криза.
Мутахида Кауми движењето е втора политичка партрија која ја напушти колицијата во последниве два месеца со што Владата на Гилани го изгуби парламентарното мнозинство.
Политичката криза доаѓа во време на зголемени активности во борбата против Талибанците и катастрофалните поплави во земјата.
XS
SM
MD
LG