Достапни линкови

logo-print

Западноафриканските лидери во мировни преговори на Брегот на Слоновата Коска


Средба на досегашниот претседател на Брегот на Слоновата Коска Лаурент Гбагбо со западноафриканските лидери

Средба на досегашниот претседател на Брегот на Слоновата Коска Лаурент Гбагбо со западноафриканските лидери

Западноафриканските лидери денеска пристигнаа на Брегот на Слоновата Коска на уште еден обид за решавање на политичката криза по претседателските избори во ноември. Лидерите на Бенин, Сиера Леоне, Кенија и Кејп Верде ќе се обидат да го убедат Лаурент Гбабго да му ја предаде власта на неговиот ривал Аласан Оуатара, кого меѓународната заедница го призна за победник на изборите. Претходно западноафриканските лидери го предупредија Гбабго дека ќе се соочи со воена интеревнција доколку не се повлече од фунцијата. Гбагбо тврдеше дека тие се дел од меѓународниот заговор против него.
XS
SM
MD
LG