Достапни линкови

logo-print

Кинеските научници со ново нуклеарно откритие


Кинеските научници развиле технологија за повторна употреба на нуклерното гориво со што драматично ќе се зголемат нуклеарните резерви, јавуваат кинеските медиуми.
По 24 годишно истражување научниците пронашле нов начин како да се користи веќе употребено нуклеарно гориво.
Според медиумите, оваа технологија ќе помогне да се зголемат резервите на ураниум до 3 илјади години наместо како до сега од 50 до 70 години.
XS
SM
MD
LG