Достапни линкови

logo-print

Ослободен еден од приведените претседателки кандидати во Белорусија


Еден од петтемина приведени претседателски кандидати во Белорусија е ослободен од затвор под услов да не ја напушти земјата. Витал Римашески заедно со уште четворица кандидати беше приведен по изборите во Белорусија под сомнение дека е поврзан со организацијата на масовните протести. Доколку ги осудат за тоа обвинение, тие можат да се соочат со 15 години казна затвор. Над 600 луѓе беа приведени на 19 декември.
XS
SM
MD
LG