Достапни линкови

logo-print

Пакистанската влада во криза


Пакистанскиот премиер Јусуф Гилани денеска одржува разговори со опозиционите лидери во обид да ја избегне политичката криза откако Мутахида Кауми движењето ја напушти владејачката коалиција. Станува збор за втора по големина партија во коалицијата која соопшти дека заминува во опозиција поради најновите поскапувања на нафтените производи. Политичката криза доаѓа во време на зголемени активности во борбата против талибанските бунтовници и по катастрофалните поплави во таа земја.
XS
SM
MD
LG