Достапни линкови

logo-print

Уште две жртви во поплавите во Австралија


Во поплавите во Австралија загинале уште двајца со што вкупниот број на жртвите од почетокот на поплавите во ноември лани досега изнесува десет луѓе. Голем дел од ненаселените централни предели на Австралија се претворија во огромно езеро. Силните дождови кои кон крајот на декември ја погодија североисточната држава Квинсленд поплавија површина голема колку Франција и Германија заедно. Од поплавите се погодени околу 200 илјади луѓе, поради што во давањето помош се вклучи и војската.
XS
SM
MD
LG