Достапни линкови

logo-print

Американски сенатор предлага постојана база во Авганистан


Републиканскиот конгресмен Линдзи Греам кој се занимава со воени прашања изјави дека американските власти треба да размислат за воспоставување на постојана воена база во Авганистан. Според него воената база на американските воздушни сили ќе им користа за во регионот, а на авганистанската војска би и помогнала во борбата со талибанците. Греам изјави дека сака САД да изградат „траен однос “ со Авганистан , со цел земјата никогаш повторно да не падне во рацете на терористите.
XS
SM
MD
LG