Достапни линкови

logo-print

Авганистанска делегација во посета на Пакистан


Авганистанските власти соопштија дека претставници на мировниот совет денеска ќе го посетат Пакистан за да разговараат за дипломатско решение околу проблемот со Талибанците во двете земји. Авганистанската делегација денеска треба да се сретне со претседателот на Пакистан, премиерот и високи финкционери. Претставникот на Советот за мир Алаулах Лудин изјави дека Пакистан и Авганистан се жртви на тероризам и треба заедно да работат на решавње но овој проблем.
Авганистанскиот Совет за Мир е формиран на 20 окттомври 2010-та година со цел на изнаоѓање на дипломатско решение на проблемот со Талибанците, но до сега нема постигнато значаен напредок.
XS
SM
MD
LG