Достапни линкови

logo-print

Стапи на сила законот за забрането пушење во Шпанија


Во Шпанија денеска стапи на сила Законот за забрана на пушењето во затворени јавни места. Забрането е пушење цигари и во барововите и рестораните. Здружението на хотелиерите и рестораните во Шпанија предупредуваат на пад на прометот од 10 отсто и укинување на десетици илјади работни места. Шпанската Влада тврди дека слични закони во Европа не ја довеле во прашање работата на угостителските објекти.
Во Шпанија речиси третина од населението се пушачи.
XS
SM
MD
LG