Достапни линкови

logo-print

Западот го осуди нападот врз црква во Египет


Десетици христијански верници денеска присуствуваа на миса во копската црква во Александрија каде што загинаа 21 лице при експлозија на новогодишната ноќ. Папата Бенедикт 16 ти за време на самитот на верските лидери во Италија, го осуди нападот. Американскиот претседател Барак Обама го оцени нападот како „грозоморно и варварско дело“. Египетскиот претседател Хосни Мубарак смета дека нападот нема да ја дестабилизира земјата ниту да ги наруши односите меѓу христијаните и муслиманите во земјата.
Нападот доаѓа во време на растечките верски тензии во Египет, каде христијаните се 10 насто од вкупната претежно муслиманска популација во земјата.
XS
SM
MD
LG