Достапни линкови

logo-print

Тимошенко на десетчасовен распит


Повеќе од десет часа траеше распитот на поранешниот премиер на Украина Јулуја Тимошенко во врска со наводната злоупотеба на нејзината службена должност. Украинските медиуми јавија дека испрашувањето на екс-премиерот почнало вчера попладне а завршило утрово на полноќ. Тумошенко се товари со обвиненија за наводно нелегално пренаменување на сретства од буџетот. Американската влада во Киев вчера изрази загриженост за, како што соопштија „селективното или политичко мотивираното“ кривично гонење на приврзаници на претходната украинска влада.
XS
SM
MD
LG