Достапни линкови

logo-print

Политичарите во Русија ја критикуваат пресудата за Ходорковски


Лидерот на руската Јаблоко партија, Сергеј Митрокнин по соопштувањето на казната за поранешниот руски нафтен тајкун Михаил Ходорковски, изјави дека казната е нелегална и станува збор за политички мотивиран случај и репресија. Адвокатите на Ходоркосвки сметаат дека обвиненијата за вториот судски процес го рефлектираат неразбирањето за фунционирањето на нафтената индустрија.
XS
SM
MD
LG