Достапни линкови

logo-print

Босна обвини 18 лица за шверц


Босанските обвинители денеска поднесоа обвиненија за 18 лица поради нелегално внесување на десетици Албанци во Западна Европа. Во соопштението од кабинетот на државниот обвинител е наведено дека криминалното дело е извршено во периот меѓу 2008 и 2009-та година . Поголемиот дел од осомничените се босански државјани, додека останатите се со хрватски, српски и словенечки пасоши. Поранешните републики на Југославија, Босна, Хрватска и Србија се дел од таканаречената балканска рута, која ја користат криминални групи за трговија на луѓе, дрога и оружје во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG