Достапни линкови

logo-print

Брегот на Слонова Коска на работ на конфликт


Мировните сили на Обединетите Нации во Брегот на Слонова Коска најавија дека ќе ја бранат владата на избраниот претседател Аласане Кватара. Новиот амбасадор на таа земја во Обединетите Нации изјави во Њујорк дека Брегот на Слонова Коска е на работ на геноцид и оти нешто мора да се стори. Досегашниот претседател одбива да го признае поразот на претседателските избори што се одржаа во минатиот месец и да се повлече од функцијата. Илјадници жители на Брегот на Слонова Коска веќе ја напуштија земјата, страхувајки од ескалазија на тензиите.
XS
SM
MD
LG