Достапни линкови

logo-print

Покренати обвиненија за белоруските опозициски кандидати


Протести на опозицијата во Белорусија

Протести на опозицијата во Белорусија

Белоруските власти покренаа обвиненија за некои од опозициските кандидати, кои беа уапсени за време на протестите, против новиот мандат на претседателот Александар Лукашенко. Нивните адвокати соопштија дека најмалку четворица од седумте затворени членови на опозицијата, формално се обвинети за организирање на протестите.
XS
SM
MD
LG