Достапни линкови

logo-print

Црногорското Собрание ја изгласа новата Влада


Нов премиер на Црна Гора ќе биде досегашниот потпретседател на Владата и министер за финансии Игор Лукшиќ. За составот на новата влада и програмата на Лукашиќ гласаа за 46 од пратениците, против беа 25, а воздржани 2. Лукшиќ изјави дека неговата влада ќе ги спроведува приоритетите на претходниот кабинет и оти клучна задача ќе биде исполнување на криетриумите за почеток на преговори на земјата со Европската унија. Новата влада беше избрана по оставката на досегашниот премиер Мило Ѓукановиќ.
XS
SM
MD
LG