Достапни линкови

logo-print

Белорусија почна да ги ослободува приведените од протестите


Белоруските власти почнаа денеска да ослободуваат луѓе кои беа приведени по немирите на постпретседателските протести. До сега се пуштени на слобода 20 луѓе по 10 дневна мерка притвор, јавуваат новинските ахгенции. На протестите беа приведени над 600 демонстранти меѓу кои и 7 мина претседателски кандидати. Западните земји остро ги осудија иборите на кои победи Алексанадар Лукашенко и случувања на протестите по нив.
XS
SM
MD
LG