Достапни линкови

logo-print

Борисов бара повлекување на 33 амбасадори


Бугарскиот премиер Бојко Борисов побарал од претседателот Георги Прванов да повлече 33 бугарски амбасадори поради соработка со комунистичките служби за државна безбедност, јавуваат бугарските медиуми.
Бугарската Влада донесе одлука дека наместо 35, треба да бидат повлечени 33 амбасадори бидејќи двајца се генерални конзули и не треба да бидат санкционирани.
Дел од дипломатите за кои е побарано повлекување од нивната функција се наоѓаат актуелните амбасадори на Бугарија во ОН, Русија, Јапонија, Германија, Велика Британија, Италија, Шпанија, Грција, Турција и Португалија.
XS
SM
MD
LG