Достапни линкови

logo-print

Србија го укина нафтениот монопол


Српската влада го укина монополот за увоз на нафта контролиран од руска компанија и дозволи слободно формирање на цените на бензин. Српскиот министер за енергија Петар Скундриќ изјави денеска дека оваа одлука ќе стартува од 2011-та година. Руската компанија Газпром во 2008-мата купи 51 процент од акциите на српскиото нафтен монопол „НИС“ со време трење до 2011та. Гаспром побара од Србија да го продолжи договорот за уште една година но Србија одби поради обврските кон Европската Унија за либерализација на пазарот.
XS
SM
MD
LG