Достапни линкови

logo-print

Медведев отпушти високи функционери


Рускиот претседател Дмитри Медведев отпушти од работа двајца виски функционери во руската вселенска агенција поради неуспехот при лансирање на сателит што подоцна создаде пречки во навигациониот систем. Станува збор за грешка во пресметките која резултираше со загуба на вкупно три сателити. Неуспешното лансирање на сателитот на 5 ти декември ги наруши напорите на Русија да создаде ривал на америсканкиот глобален систем за позиционирање.
XS
SM
MD
LG