Достапни линкови

logo-print

Јужна Кореја бара обновување на преговорите


Ли Мјунг Бак

Ли Мјунг Бак

Претседателот на Јужна Кореја Ли Мјунг Бак повика на обновување на меѓународните преговори за затворање на нуклеарната програма на Северна Кореја. Тој предлага шестпартитните преговори да продолжат идната година и на нив да учествуваат двете Кореи, Јапонија, Кина, Русија и САД. Пјонгјанг пред две години ги прекина овие преговори, чија цел е прекинување на нуклеарната програма, во замена за економско и дипломатско признавање на земјата.
XS
SM
MD
LG