Достапни линкови

logo-print

Германските новинари притворени во Иран добија посета


Германското министертво за надворешни работи соопшти дека двајцата притворени германски новинари биле посетени од нивните роднини. Министерот за надворешни работи Гвидо Вестервеле се побара новинарите да бидат ослободени. Германците се вработени во германскиот весник „ Билд ам Зонтаг“ и се затворени во октомври, откако во земјата допатуваа да известуваат за случајот со осудената на смрт Сакине Мохамади Аштиани. Иранските власти велат дека Германците во земјата влегле со туристичка виза и немале соодветна документација дека се новинари
XS
SM
MD
LG