Достапни линкови

logo-print

Русија бара Белорусија да ги ослободи притворените Руси


Русија побара до властите во Белорусија да ги ослободат руските државјани кои беа уапсени на 19 декември за време на демонстрациите на опозицијата во Белорусија поради повторниот избор на Александар Лукашенко за шеф на државата. Од руското министерство за надворешни работи оценуваат дека секое одлагање на ослободувањето на руските државјани негативно ќе се одрази на односите меѓу двете земји. Според податоците на руската амбасда во Минск, во притвор во Белорусија се наоѓаат уште 11 руски државјани. Во затворите во земјата има околу стотина луѓе кои беа притворени за време на протестите.
XS
SM
MD
LG