Достапни линкови

logo-print

Пакистанците одбележаа три години од смртта на Беназир Буто


Илјадници Пакистанци денеска ја одбележаа третата година од убиството на поранешниот премиер Беназир Буто со посетата на нејзиниот гроб во селото Гарни Куда Бакш. Полицијата соопшти дека стнува збор за 100 илјади граѓани кои во последниве два дена изразиле почит на гробот на Буто. Буто беше првата жена премиер на муслиманска земја. Атенататот врз неа е извршен во градот Равалпинди.
XS
SM
MD
LG