Достапни линкови

logo-print

Карзаи одобри истрага за септемвриските избори


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ја одобри денеска одлуката на специјалниот трибунал да ги испита обвинувањата за измама на септемвриските парламентарни избори. Врховниот суд соопшти дека ќе состави комисија од 5 експерти кои неделава ќе почнат со работа. Новиот авганистански Парламент треба да биде инагуриран на 20 јануари. Во меѓувреме голем дел од кандидатите кои изгубиле протестират против официјалните резулатати.
XS
SM
MD
LG