Достапни линкови

logo-print

Косор најави реконструкција на Влада


Јадранка Косор

Јадранка Косор

Хрватската премиерка Јадранка Косор денеска во Загреб најави реконструкција на Владата, пред изборите кои треба да се оддржат кон крајот на 2011-та година. Косор изјави дека главната идеа е да се зацврсти оној дел од тимот што ќе треба да го понесе товарот од спроведувањето на економските реформи и да ги заврши преговорите со Европската Унија. Таа додаде дека ќе бидат сменети четворица министри од кабинетот што таа го наследи од поранешниот премиер Иво Санадер кој во минатата година си поднесе оставка и сега е под истрага за корупција.
XS
SM
MD
LG