Достапни линкови

logo-print

Повик за генерален штрајк во Брегот на Слоновата Коска


Претендентот за претседател на Брегот на Слоновата Коска Аласан Оатара повика на генерален штрајк што ќе ја парализира земјата се додека меѓународно изолираниот актуелен претседател Лорент Гбагбо не се повлече од функцијата. Двајцата кандидати прогласија победа на минатомесечните претседателски избори, кои требаше да бидат чекор кон заздравување на земјата од граѓанската војна во 2002 и 2003 година. Наместо тоа, изборите го потикнаа крвопролевањето меѓу двата политички табори.
XS
SM
MD
LG