Достапни линкови

logo-print

Давутоглу бара извинување од Израел


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу на прес конференција во Истамбул

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу на прес конференција во Истамбул

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу изјави дека Турција сака подобрување на односите со Израел, но очекува од Тел Авив да и се извини на Анкара и да и понуди отштета за нападот врз хуманитарниот конвој за Појасот Газа, во кој беа убиени деветмина турски активисти. Односите меѓу двете земји ги залади критиката на Анкара за начинот на кој Израел се однесува со Палестинците, а дополнително се влошија по нападот на израелските командоси врз хуманитарниот конвој за Појасот Газа.
XS
SM
MD
LG