Достапни линкови

logo-print

Думата го ратификува СТАРТ


Сергеј Лавров

Сергеј Лавров

Долниот дом на рускиот парламент Државната Дума денеска го ратификува руско американскиот договор за намалување на нуклеарното оружје СТАРТ. За ратификацијата на документот што во април во Прага го потпишаа претседателите на двете земји Барак Обама и Дмитри Медведев гласаа 350, а против беа 58 пратеници. Во обраќањето во Думата шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека договорот е од интерес за Русија. Деновиве овој документ беше ратификуван од американскиот Сенат.
XS
SM
MD
LG