Достапни линкови

logo-print

САД сепак извезува во Иран


Американското министерство за финансии во изминатите години на копмании од Соединетите Држави им издало околу 10 илјади посебни дозволи за извоз на некои производи во Иран и во други земји под санкции. Според Њујорк Тајмс, посебни дозволи, меѓу другите, добиле и големи компании како производителите на храна, Крафт и на пијалаци, - Пепси. Повеќето лиценци биле според законот за трговија на хуманитарни стоки, иако вклучували и продукти како цигари и гуми за џвакање.
XS
SM
MD
LG