Достапни линкови

logo-print

Вонредна соостојба во Романија по отварање на кратер


Романските власти прогласија вонредна состојба во Централна Романија каде што уривање на дел од поранешен рудник предизвика големо лизгање на земјиштето и отворање на огромен кратер,јавуваат новинските агенции.Кратерот има површина од околу 8 илјади квадратни километри. Властите соопштија дека ситуацијата е стабилна но се уште немат информација дали лизгањето на земјиштето запрело.
XS
SM
MD
LG