Достапни линкови

logo-print

Турција ја поздрави одлуката на САД за резолуцијата за ерменскиот геноцид


Турскиот министер за надворешни рабори Ахмед Давутоглу на средба со американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Вашингтон

Турскиот министер за надворешни рабори Ахмед Давутоглу на средба со американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Вашингтон

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу ја поздрави одлуката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес да не ја разгледува резолуцијата, која го прогласува за геноцид убивањето на Ерменци од османските сили во периодот на Првата светска војна.Давутоглу изјави дека евентуално одобрение на резолуцијата ќе предизвикало „штета на турско-американските односи“ и да ќе поткопало напорите на Турција за нормализирање на врските со Ерменија.
XS
SM
MD
LG