Достапни линкови

logo-print

Москва бара од Советот на Европа сериозно да го разгледа извештајот на Марти


Москва го повика Парламентот на Советот на Европа сериозно да го разгледа извештајот на изветувачот Дик Марти за трговија со човечки органи на Косово. Руското министертво за надворешни работи соопшти дека очекуваат извештајот да биде сериозно сфатен на заседавањето на Советот на Европа во јануари и дека ќе бидат донесени неопходни одлуки. Во соопштението е наведено дека е очигледна потребата од детална меѓународна истрага за сите чинители кои се наведени во извештајот.
XS
SM
MD
LG