Достапни линкови

logo-print

Референдум за продолжување на претседателскиот век на Назарбаев


Нурсултан Назарбаев

Нурсултан Назарбаев


Иницијативна група во Казахстан сооопшти дека ќе собира потписи за распишување референдум за да му се овоможи на претседателот Нурсултан Назарбаев да остане на функцијта до 2020-та година. За да се разгледа иницијативата за референдум потребно е групата да собере над 200 илјади потписи. Наредните редовни претседателски избори се во 2012 додека некои опозоциски лидери сметат дека изборите ќе се оддржат една година порано.
XS
SM
MD
LG