Достапни линкови

logo-print

Давутоглу се сретна со Салехи


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу се сретнал синоќа со неговиот ирански колега Али Акбар Салехи пред почетокот на регионалниот економски Самит во Истамбул. Давутоглу изјави дека на средбата разговарале за новата рунда преговори за нуклеарната програма на Техерн што е закажана за наредниот месец во Истамбул.Тој додаде дека Турција се обидува да ја намали тензичната атмосфера околу иранската нуклеарна програма. Ирански претставници оддржаа разговори пред неколку недели во Женева со претставници на САД, Кина, Русија, Франција, Британија, Германија и ЕУ.
XS
SM
MD
LG