Достапни линкови

logo-print

Белоруските претседателски кандидати задржани во притвор


Белоруските власти соопштија дека ќе ги задржат во притвор петмината претседателски кандидати поради сомнение дека ги организирале неделните протести. Покрај нив во притвор ќе бидат задржани и 14 опозициски активисти и ќе се соочат со можни обвиненија за оргазнизирање масовни немири. Казната за тоа кривично дело е 15 години затвор.
XS
SM
MD
LG