Достапни линкови

logo-print

Романскиот парламент изгласа доверба на Влада


Романскиот парламент изгласа доверба на Владата на премиерот Емил Бок.Пред гласањето, еден човек се фрли од балконот на парламентот во знак на протест поради економската политика. Со изгласаната доверба му се овозможува на Бок да ги спроведе буџетските реформи и кратења според договорот со Меѓународниот Монетарен Фонд. Гласањето доверба на Владата е четврто по ред годинава.
XS
SM
MD
LG