Достапни линкови

logo-print

Сенатот на САД го ратификуваше новиот СТАРТ


Зградата на Конгресот на САД

Зградата на Конгресот на САД

Американскиот Сенат вечерва го ратификуваше нуклеарниот договор познат како нов Старт со Русија со 71 наспроти 26 гласови. Со договорот се предвидува двете земји да ги намалат нуклераните боеви глави.
Попрецизно со документот се предвидува максимум од 1550 боеви глави за секоја земја во наредниве седум години, односно намалување од 30 насто од нуклеарното оружје.
Договорот всушност е наследник на претходниот СТАРТ од 1991 година.
Договорот во април годинава во Прага го потпишаа Барак Обама и Дмитри Медведев.
XS
SM
MD
LG