Достапни линкови

Милошоски: Во 2011 - фокус на јавната администрација


Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски

Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Молошоски изјави дека наредната година фокус на реформите ќе биде јавната администрација и нејзнина професионализација и компетентнотс. Тој по денешната средба со коалиционите партнери на владечката партија ВМРО-ДПМНЕ изјави дека меѓу дрроготе на средбата арзговарале и за спорот со името.Милошсоки изјави дека Грција треба да го споделува истиот интерес како Македонија околку прашањето за името за што поскоро да се приближат ставовите и да се очекува напредок. Тој додаде дека не зависи се од македоската страна и дека прагматичноста од страна на Атина е дилема што се уште не е одговорена.
XS
SM
MD
LG