Достапни линкови

logo-print

Претседателските кандидати ќе се соочат со казна затвор во Белорусија?


Организацијата за заштита на човекови права во Белорусија Весна денеска соопшти дека притворените претседателски кандидати може да се соочат со казна затвор од 15 години. Организацијата соопшти дека безбедносната служба КГБ денеска покренала обвиненија за 20 високи опозициски политичари вклучувајќи ги и седумте кандидати за претседател поради организирање на масовни протести. Потпаролот на безбедносната служба одби да го коментира ваквото соопштение.
XS
SM
MD
LG