Достапни линкови

logo-print

Атина бара отворена расправа за Турција во ЕУ


Атина побара отворена дебата во Европската унија за членството на Турција, соопштуваат грчките медиуми, цитирајќи ја изјавата на министерот за надворешни работи Димитрис Друцас за време на дебатата во грчкиот парламент за буџетот на земјата за 2011 година. ,,Со Турција ние не зборуваме за да дадеме, како што некои тврдат, туку напротив, за да побараме и за да добиеме гаранции за нашите права, предвидени со меѓународното право,, рече шефот на грчката дипломатија и додаде дека таквата отворена дебата може да се оддржи во Европската унија по изборите во во Турција во јуни идната година.
XS
SM
MD
LG