Достапни линкови

logo-print

Шпанскиот парламент го прифати буџетот за идната година


Хозе Луис Запатеро

Хозе Луис Запатеро

Шпанскиот парламент синоќа со тесно мнозинство го прифати државниот буџет за 2011 година, со што опстана владата на Хозе Луис Запатеро, која смета дека Шпанија може да ја избегне длабоката криза во која се наоѓа Грција. Буџетот за идната година предвидува 8 насто помали расходи од годинава, а расходите на министерствата се спуштени на нивото од 2006 година. Запатеро предводи малцинска влада, која гласањето го преживеа благодарејќи на малите регионални партии кои за своите региони издејствувале економска корист во замена за поддршката. Шпанија речиси две години се бори со рецесијата, предизвикана од колапсот на пазарот на недвижности.
XS
SM
MD
LG