Достапни линкови

logo-print

Чешката влада го преживеа гласањето за недоверба


Опозициската чешка левица синоќа не успеа да ја собори владата на премиерот Петар Нечас, по корупцискиот скандал во Министерството за животна средина. Во Пратеничкиот дом, по жолчна неколкучасовна расправа, опозициските социјалдемократи и нереформираните комунисти дојдоа до само 80 гласови за недоверба на владата, а во долниот дом со 200 пратеници, им беа потребни 101 глас.
XS
SM
MD
LG