Достапни линкови

logo-print

Сенатот блиску до ратификација на СТАРТ


Американскиот Сенат се очекува денеска да го ратификува договорот со Русија за контрола на стратегиското нуклеарно оружје. На синоќешното процедурално изјаснување 67 сенатори се изјасниле дека новиот СТАРТ треба да биде ратификуван пред Божик. Со тоа беше спречена опструкцијата на Републиканците кои бараа продолжување на расправата, а за ратификација се потребни две третини од гласовите, односно 67. Новиот СТАРТ предвидува намалување на бројот на разместените стратегиски нуклеарни боеви глави на по 1550, а секоја страна треба да го намали и бројот на интерконтинентални проектили и стратегиски бомбардери на по 800.
XS
SM
MD
LG