Достапни линкови

logo-print

Американскиот Сенат најверојатно ќе го ратификува СТАРТ договорот


Потпишувањето на СТАРТ договорот во Прага

Потпишувањето на СТАРТ договорот во Прага

Портпаролот на Белата Куќа Роберт Гибс денеска во Вашингтон изјави дека е убеден оти две третини од Сенаторите ќе гласаат за ратификација новиот СТАРТ договор меѓу САД и Русија за намалување на нуклеарното вооружување. За да се ратификува договорот потребни се вкупно 67 гласови „за“ а демократите имаат вкупно 58. Претходно 9 мина Републиканци се изјаснија дека ќе гласаат „за“ ратификација на договорот.
Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Димитри Медведев го потпишаа договорот во Прага во април.
XS
SM
MD
LG