Достапни линкови

logo-print

Туркменистан без мобилни телефони


Туркменистан привремено му ја суспенцира лиценцата на најголемиот мобилен оператор во земјата, кој е од Русија, па милиони луѓе денеска останаа без телефонски врски на мобилните. Според надлежните во Ашгабат, рускиот мобилен оператор, кој покрива 80 насто од пазарот во Туркменистан, нема да функционира околу еден месец. Како причина се наведува истекувањето на договорот.
XS
SM
MD
LG