Достапни линкови

logo-print

Дипломатски напори за смирување на кризата на Корејскиот Полуостров


Кина денеска ја повика Северна Кореја да ги прифати нуклеарните инспектори на Обединетите Нации со цел да бидат намалени тензиите на Корејскиот Полуостров. Инаку, во Пекинг допатува американскиот пратеник Бил Ричардсон, кој вчера беше во Пјонг Јанг на разговори со северно-корејски претставници. Ричардсон денеска изјави дека Северна Кореја се согласила на инспекција како и на формирање мешовита воена комисија кој ќе треба да превенира евентуални конфликти во областа на Жолто Море.
XS
SM
MD
LG