Достапни линкови

logo-print

Вељаноски во посета на Израел


Претседателот на Собранието на Македонија Трајко Вељаноски од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Израел, на покана на неговиот израелски колега Реувен Ривлин. Ова е прва официјална посета на македонски претседател на Собранието на Израел. Предвидено е Вељаноски да се сретне со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Израел Авигдор Либерман. Делегацијата од Собранието ќе го посети и Меморијалниот центар на холокаустот „Јад Вашем“. За време на посетата на Ерусалим, Вељаноски ќе биде примен и од изралескиот претседател Шимон Перес.
XS
SM
MD
LG