Достапни линкови

logo-print

Силен земјотрес го погоди Иран


Луѓе седат пред своите уништени домови од земјотрес

Луѓе седат пред своите уништени домови од земјотрес

Земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала го погоди југоисточниот дел на Иран , пренесува иранската државна телевизија. Новинските агенции јавуваат дека најмалку 7 луѓе загинале,а се стравува дека бројот на жртвите е многу поголем. Според државната телевизија, при земјотресот биле уништени најмалку 3 села, а полуофицијалната агенција Мехр јавува дека стотици луѓе се наоѓаат под урнатините. Епицентарот на земјотресот е регистриран во градот Хосеинбаду, во близина на историскиот град Бам кој беше погоден од разорен земјотрес во 2003-та, кога загинаа 26 илјади луѓе. Иран спаѓа во најтрусните подрачја во светот, каде секој десети ден има по едне послаб земјотрес.
XS
SM
MD
LG