Достапни линкови

Ѓукановиќ ќе си поднесе оставка


Мило Ѓукановиќ

Мило Ѓукановиќ

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ денеска ќе си поднесе оставка потврдија од Демократската партија на социјалистите на Црна Гора, чиј лидер е Ѓукановиќ. Црногорските медиуми јавуваат дека се очекува сегашниот вицепремиер и министер за финансии Игор Лукшиќ да ја наследи премиерската функција. Не се наведува причината за оставката на Ѓукановиќ. Тој и во 2006-та си поднесе оставка, но се врати на премиерската функција во февруари 2008 година. Ѓукановиќ во 1991-та имаше 29 години, кога стана најмладиот премиер во Европа . Тој беше избран за претседател на Црна Гора во 1998 година,
пред повторно да биде избран за премиерот во 2002 година и 2008 година.
XS
SM
MD
LG